Aktualność 1

Kredyt czy leasing?

O wyborze kredytu bądź leasingu niekiedy mogą zadecydować czynniki pozafinansowe, najczęściej jednak o ostatecznej decyzji przesądzają liczby. Najprostszym sposobem na ustalenie korzystniejszej formy finansowania jest dokonanie obliczeń, które uwzględnią koszty produktu (oprocentowanie, opłaty, prowizje) oraz korzyści podatkowe (możliwość wpisania raty w koszty lub amortyzacji pojazdu).

Sprawdź bezpłatnie gdzie otrzymasz najtańszy leasing dla firmy

Warto jednak pamiętać, że trwałą i nieodwracalną w czasie korzyścią będzie przede wszystkim możliwość wpisania w koszty miesięcznej raty. Odpisy amortyzacyjne również pomniejszają kwotę należnego podatku. Jednak w momencie sprzedaży w pełni zamortyzowanego auta będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od tej transakcji, co oznacza, że faktyczną korzyścią będzie tylko kwota podatku od różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży.
Tagi: leasing kredyt samochodowy auto samochód firmowy

Kredyt samochodowy – za i przeciw

Kredytem samochodowym można sfinansować nawet 100% ceny auta, nie trzeba więc angażować środków własnych. Podobnie jak przy każdym innym kredycie, tak i w tym przypadku można wybrać dogodny sposób spłaty -raty równe, rosnące bądź malejące. Istnieje też możliwość zawieszenia spłaty w razie przejściowych problemów (tzw. wakacje kredytowe). Kredyt samochodowy może zostać udzielony nawet na 10 lat, czyli na znacznie dłuższy okres niż leasing. A jak wiadomo – im dłuższy okres kredytowania, tym niższe miesięczne obciążenia z tego tytułu. Oczywiście, jeśli sytuacja finansowa pozwoli, można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu niż wynika to z pierwotnie przyjętego harmonogramu.

Zalet zaciągnięcia kredytu samochodowego może być więcej. Część z nich zależy jednak od tego, w jaki sposób instytucja kredytująca zabezpieczy się na wypadek ewentualnych problemów kredytobiorcy ze spłatą zobowiązania. Wśród najczęściej występujących form zabezpieczeń jest cesja z polisy AC, depozyt karty pojazdu, przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy. Niektóre z nich mogą być uciążliwe, jeśli zechcemy pozbyć się pojazdu. Kupując auto na kredyt, teoretycznie to my jesteśmy jego właścicielem, co oznacza, że możemy je w dowolnym momencie sprzedać. W praktyce może to być trudne, jeśli stanowi ono zabezpieczenie kredytu. Dlatego warto przed podpisaniem umowy przeanalizować kwestie zabezpieczeń i wybrać taką ofertę, która będzie przewidywała możliwość ewentualnej sprzedaży samochodu przed zakończeniem spłaty.

Sprawdź bezpłatnie gdzie otrzymasz najtańszy leasing dla firmy

Warto jednak pamiętać, że trwałą i nieodwracalną w czasie korzyścią będzie przede wszystkim możliwość wpisania w koszty miesięcznej raty. Odpisy amortyzacyjne również pomniejszają kwotę należnego podatku. Jednak w momencie sprzedaży w pełni zamortyzowanego auta będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od tej transakcji, co oznacza, że faktyczną korzyścią będzie tylko kwota podatku od różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *